Kaubamärgid

Blogi

Erismet Carbon Fiber Inserts

30.08.2019
Erismet Carbon Fiber Inserts

The Erismet rigid carbon fibre insert is a perfect solution for common foot
injuries such as toe fractures, turf toe, metatarsal fractures, Lis franc
injuries, Jones fracture, stress fractures, mid-foot sprains and post-op foot
surgeries that require a rigid supported insole. They can be used also for
Mortons toe, Hallux Limitus, Hallux Rigidus and Arthritis pain.

Our insert allows you to wear normal shoes after injuries or surgical
procedures making your shoe more rigid. The insert is fitting for either the
right of left shoe just by flipping it over. Carbon inserts are also known as
carbon fiber plates or foot plates.


Compared to steel plates carbon fiber inserts are a 3-4 times lighter and
they are not damaging shoes or rusting like spring steel plates do.
The carbon fiber insert is placed underneath the sole or the sock liner.
The carbon inserts are primarily used by injured athletes. They allow
athletes to play by providing support to injured foot.


Erismet carbon insoles can be used in case of Arthrtis pain to reduce the
flexibility of the shoe. They also can be benefitial for Ideopathic Toe
Walking or walking on tip toes by stabilizing the foot.


Carbon insole is not made for a shoe with a heel. Compared to the Morton
plate carbon insert is wider and supports all of your toes.
Carbon fiber inserts are currently being used by professional athletes in the
NFL, NBA, NCAA, and NAIA.

Doctors, Orthopedic Surgeons, Sports Medicine Physicians, Podiatrists,
Chiropractors, Athletic Trainers and Physical therapists recommend them
to their patients all over the World.

Oma disainiga küünla valmistamine silikoon vormi abil

02.12.2018

1. Kõigepealt on vaja mõelda, millist küünalt on plaanis valmistada, sest vormi valmistamiseks on vaja mudelit, mida kopeerida. Selleks sobib mõni sobiva kujuga olemasoleva asi, samuti võib mudeli valmistada käsitööna savist, plastiliinist, puidust jne või hoopiski ise projekteerida! Meil oli nägemus soovitud lõpptulemusest. Idee realiseerimiseks projekteerisime oma küünla 3D projekteermis tarkvara abil (pilt).

 

2. Mudel tuleb väga korralikult ette valmistada, kuna silikoon vorm kopeerib iga detaili mudeli pinnalt. Lõplik küünal on koopia sellest mudelist. Meie printisime selle välja 3D printeriga (pilt) See võttis aega mõned päevad ja kasutasime selleks Büroomaailma 3D printimise teenust.

3. Valmistasime silikoon vormi,( pildid) Selleks tegime lihtsa ühepoolse ja -pesalise vormi. Kasutasime selleks vormisilikooni, kuumaliimi püssi, papptoru ja vineerplaati. Täpsema õpetuse silikoon vormi valmistamiseks leiab siit.  Kui soov rohkem küünlaid valmistada siis võib teha mitmeid vorme.

vormi-valmistamine

 

4. Seejärel valmistasime küünlaid. Silikoon vormi on lihtne kasutada, küünla valmimine võtab aega umbes pool päeva. Ühe vormiga saab valmistadada sadu küünlaid.

küünla valmistamine

5. Kaunistamine. Küünalde kaunistamiseks on palju erinevaid võimalusi, meie lisasime mõned triibud.

Kaunistatud küünlad

Süsinikkiudplaatide kasutusvõimalused

01.10.2018
Süsinikkiudplaatide kasutusvõimalused

Süsinikkiudplaatide kasutusalad

Üldtutvustus

Süsinikkiud komposiitmaterjalid on mitmete unikaalsete omadustega. Hea valik sinna, kus on tähtis kerge kaal ja suur tugevus.

  • 30-40% kergem kui alumiinium
  • 5 korda tugevam kui teras (sama kaalu juures)
  • väga väike soojuspaisumine
  • hea korrosioonikindlus
  • atraktiivne välimus
  • vibratsiooni summutavate omadustega

 

Oleme valmistanud erinevaid komposiitmaterjalist tooteid alates 2014. aastast. Selle aja jooksul oleme pidevalt täiustanud ja arendanud oma tootmistehnoloogiaid. Süsinikkiudplaatide tootmine toimub Eestis ning kasutame selleks RTM tehnoloogiat. See on tänapäeva üks parematest tehnoloogiatest, millega valmistatakse seeriatoodanguna komposiitmaterjalist tooteid. RTM tehnoloogia võimaldab valmistada mõlemalt poolt sileda pinnaga tooteid, mis on suure tugevuse ja ühtlase kõrge kvaliteediga.  

 

Mida saab teha süsinikkiudplaatidest?

 

Süsinikkiudplaate saab kasutada väga paljudes rakendustes. Järgnevalt oleme välja toonud loetelu enamlevinud kohtadest, kus meie plaate kasutatakse.

 

 

2T mootori sisselaske klapid.  Õhukesi 0,5 mm plaate kasutatake 2-taktiliste mootorite sisselaskeklappide valmistamiseks (ingl k reed valve)

 

 

 

 

Tööstusrobotite tööriistad, süsinikkiudplaate on võimalik kasutada alternatiivina tavapärase alumiiniumi või terase asemel, selleks et valmistada kergemaid tööriistasid tööstusrobotitele. Tänu sellele on võimalik sama robotiga teha kiiremaid liigutusi, tõsta raskemaid asju või kasutada väiksemaid roboteid sama töö tegemiseks. See teeb võimalikuks tõsta oluliselt protsessi tootlikust ja vähendada kulusid.

 

Masinate osad, süsinikkiust komposiitmaterjalid on järjest rohkem levinud masinaehitusmaterjalina tootmisseadmete valmistamisel. Sedasi on võimalik vähendada näiteks kiiresti liikuvate osade massi, mis omakorda muudab masina kiiremaks tänu lühematele kiirendus- või pidurdusaegadele. Samuti on võimalik väiksema liikuvmassiga kokku hoida energiat. Tekkivad jõud on väiksemad, mis võimaldab kasutada väiksema võimsusega masinat. Süsinikkiule annab lisaeelise nullilähedane soojuspaisumine ja vibratsiooni summutavad omadused. Need omadused on väga tähtsad näiteks mõõteseadmete juures ning seadmetel, mis töötavad väga erinevate temperatuuridega keskkondades, kus on vaja tagada mõõtmete võimalikult väikesed muutused. Vibratsiooni summutavad omadused muudavad süsinikkiust komposiitmaterjalid heaks valikuks mõõteseadmete ehitamisel, näiteks erinevad 3D-skännerid.

 

Drooni kere osad, droonid koosnevad enamasti süsiniktorudest ja plaatidest väljalõigatud detailidest. Süsinikplaat sobib hästi kuna on kerge ja tugev materjal, millest on üsna lihtne välja lõigata erikujulisi detaile (ilma et oleks vaja teha kalleid vorme). Droonide puhul on väga tähtis kaal, seega on otstarbekas kasutada veidi kallimat, kuid kergemat materjali. Kaalusäästu arvelt on võimalik saavutada drooni pikem lennuaeg või kasutada raskemaid kaameraid või muid lisaseadmeid.

 

Tehnikasport, erinevad detailid kaalusäästu eesmärgil. On võimalik valmistada erinevaid detaile võidusõidu mootorrataste, autode, paatide ja muude tehnikaspordi vahenditele. 

 

Noad, süsinikkiudplaatidest valmistatakse käsitöönuge, mida on võimalik valmistada üsna terava servaga. Kasutust leiavad need põhiliselt disain toodetena, paberinugadena jne. 

 

Noa käepidemed, süsinikkiud plaate kasutatakse käsitöönugade käepidemete valmistamiseks, sest materjal on kerge, tugev ning näeb visuaalselt hea välja. 

 

 

Ehted, sõrmused, süsinikkiu köitva välimuse tõttu kasutatakse seda materjali erinevate disainehete ning viimasel ajal aina enam ka süsinikkiud sõrmuste valmistamiseks.

 

Lennukite osad, lennukite juures kasutatakse järjest rohkem komposiitmaterjale, sealhulgas ka süsinikkiudplaatidest tehtud detaile. Eriti levinud on lennukite juures süsink/Nomex(aramiid) sandwich plaadid. 

 

Veesõidukite osad, purjepaatide vaheseinad, luugid, põrandad, kaitseplaadid. Veesõidukite puhul kasutatakse üsna palju süsinikkiud plaate, sest kerge ja tugev materjal võimaldab ehitada kergemaid ja kiiremaid veesõidukeid.

 

Kuidas töödelda?

 

 

Süsinikkiudplaate on võimalik töödelda kõikide enamlevinud meetoditega. Seda saab puurida, saagida, freesida ja lihvida. Kuna süsinikkiud on abrasiivne materjal, siis kuluvad tavapärased lõiketerad suhteliselt kiiresti. Teiseks probleemiks on plaatide lõikamise käigus tekkiv kahjulik tolm, mille kaitseks tuleks kasutada kaitsevahendeid. Eriti hoolikas tuleb olla hingamisteede kaitsmise osas. Soovitatav on kasutada vähemalt poolmaski. 

Keeruka ja täpse kujuga detailide valmistamiseks sobib hästi CNC freesimine. Sedasi on võimalik lõigata väga täpseid detaile, koos väikeste poldi või kruvi avadega ning vajadusel koos faaside ja süvenditega.

Teise meetodina sobib lõikamiseks vesilõikus, mis võimaldab lõigata natuke kiiremini kui CNC freesimine, kuid on väiksema täpsusega ja kehvema lõikepinnaga. Vesilõikus seab omajagu piiranguid lõigatava detaili kujule. Põhiliselt sobib see lihtsate 2D detailide jaoks, milles ei ole väikseid avasid, samuti ei saa lõigata süvendeid faase jne. 

Laserlõikus üldiselt ei sobi lõikamiseks, kuna raske on saavutada head lõikepinna kvaliteeti.

 

Komposiitdetailide ühendamine

 

Komposiitdetailide ühendamine on keerulisem kui näiteks tavapäraste metalldetailide ühendamine. Komposiitmaterjale ei saa kokku keevitada ning poltide, neetide ja kruvidega ühendamine on keerulisem kui metallide puhul. 

 

Liimimine, paljudes rakendustes on hea liitmisviis detailide ühendamine konstruktsiooni liimidega. Kasutatavad liimid on kahekomponentsed MMA (akrüül) või epoksiidliimid. Nende liimidega on võimalik ühendada detaile tugevalt ja jäädavalt. Liimide eeliseks on suur liitepind ja jõudude ühtlane jagunemine suure ala peale. Samuti ei tekita liimimine sisepingeid ega kõverdumist. Detaile ei saa liimida servakuti vaid alati tuleks eelistada suuremat ülekatet. Liimliite puhul on tähtis õigesti valitud liite tüüp. Vältida tuleks servakuti liimimist ning selliseid liiteid, kus tekkivad rebimisjõud.

Kokkulamineerimine, komposiitdetaile on võimalik edukalt kokku lamineerida. Tegemist on mahuka käsitööprotsessiga, kuid sedasi on võimalik saavutada väga suur tugevus ja ühtlaselt jagunenud jõud. Kokkulamineerimist kasutatakse enamasti väga suurte toodete puhul, näiteks suured komposiitmaterjalist mahutid. 

Poldid, kruvid ja needid, süsinikplaate on võimalik ühendada omavahel poltide, neetide ja kruvidega. See on üks lihtsamaid meetod detailide liitmiseks. Selle meetodi puuduseks on väga ebaühtlaselt jagunevad jõud ja pingekontsentraatorid, mis tekkivad kinnituselementide juures.  

 

Võrdlus teiste materjalidega

 

Süsinikust komposiitmaterjalid on väga hea kaalu ja tugevuse suhtega. See teeb süsinikkomposiitmaterjalist hea alternatiivse materjali rakendustesse, kus on vaja kokku hoida massi või teha sama massiga, aga hoopis tugevam asi. Süsinikkomposiitmaterjal on alternatiiv alumiiniumdetailide asendamiseks.

Süsinik komposiitmaterjalid ei ole termovormitavad, mida on paljud plastid ja metallid. Peale materjali tootmist ei ole enam võimalik valmis detaili kuju jäädavalt muuta. Seda pole võimalik painutada isegi mitte kuumutamise abiga.  Kui süsinikkomposiitmaterjalist detaili painutada, siis see paindub mingi maani ja peale kriitilise jõu ületamist murdub. 

Süsinkiudkomposiitmaterjalid on vibratsiooni summutavate omadustega, see annab eelise näiteks mõõteseadmete puhul ning samuti osade spordivahendite puhul kus on võimalik vähendada tekkivad lööke. Süsinikkiud komposiitmaterjalide teine eriomadus on väga väike soojuspaisumine. See on väga tähtis näiteks kosmosetehnikas mõõteseadmete täpsuse tagamisel, kus temperatuur kõigub lühikese aja jooksul väga suurtes piirides.

Vormisilikooni rakendamisvõimalused

24.07.2018
Vormisilikooni rakendamisvõimalused

Meie müüdav vormisilikoon on materjal, mida oleme edukalt kasutanud oma tootmises mitmeid aastaid. Selle aja jooksul oleme proovinud palju vormisilikoone erinevatelt tootjatelt erineva hinnaklassiga. See konkreetne 37 ShA kõvadusega silikoon on osutunud parimaks, sest selle vastupidavus on kõige parem, seda on lihtne kasutada ja seda on võimalik osta mõistliku hinnaga. Sinist värvi silikooni kõvendi muudab segamise lihtsaks, kuna visuaalselt on väga hästi aru saada kas on segu on igalt poolt ühtlane. Vormisilikoon on hea materjal, millest on võimalik valmistada vorme üksikute ja väikeseeria detailide valmistamiseks.

Silikooni eeliseks on mittenakkuv pind, mille tulemusena on erinevast materjalidest detailide vormist kättesaamine üsnagi lihtne. Silikooni külge ei nakku üldiselt ükski teine materjal peale silikooni enda.


Silikooni üheks suurimaks eeliseks on ka kuumakindlus. Tegemist on ühe kõige kuumakindlaima 
polümeermaterjaliga, mis tähendab, et silikoon talub edukalt kõrgematel temperatuuridel toimuvaid kivistumisprotsesse. Kuumakindlus on ~200°C

 


Silikoon on elastne materjal. See annab suure eelise teiste jäikade vormimaterjalide ees. Vormist 
on võimalik kätte saada sellise geomeetriaga detaile, mida jäigast vormist kätte ei saa. Silikoonvormi on võimalik lihtsa vaevaga painutada, ilma et vorm puruneks.

 

 


Silikoonvorm on vastupidav. Silikoonvormi on võimalik kasutada mitmeid kordi. Olenevalt 
valatavast materjalist on vormi vastupidavus mõnekümnest kuni mitmesaja detailini. Vormide eluiga aitab pikendada eraldusaine.

 


Meie kasutame oma tootmises MANN200 sprei eraldusainet , mis on aastate pikkuse

kogemuse põhjal välja valitud toode, mis toimib vormide eluea pikendamiseks kõige paremini. MANN200 sobib erinevate materjalidega, kannatab kuumust ning eraldusaine on minimaalne mõju pinnakvaliteedile. Samuti on eraldusaine asendamatu abiline mitmeosaliste silikoonvormide valmistamisel. See aitab vältida vormi valmistamise ajal vormi poolte omavahelist nakkumist.

Silikoonvormi valmistamise aluseks saab võtta erinevaid olemasolevaid detaile mida saab seejärel kopeerida vajalikus koguses, näiteks:
varem toodetud detailid
ise tehtud esemed (näiteks kunstnike poolt), mida on vaja kopeerida suuremas koguses
3D prinditud detailid
freesitud või treitud detailid

Silikoonvorm võimaldab kopeerida väga täpselt olemasoleva detaili geomeetriat. Mõnel juhul kopeeritakse isegi sileda pinna peal olevaid sõrmejälgi. Seega on väga tähtis, et kopeeritav detail oleks ideaalselt puhas.

Vormid betoondetailidele

Vormisilikoonist on võimalik valmistada keeruka kujuga vorme betoondetailide tootmiseks. Kuna vormisilikoon on elastne materjal, siis on võimalik sellest vormist kätte saada ka sellise geomeetriaga detaile, mida jäigast vormist kätte ei saa. Silikooni on võimalik lihtsasti painutada ja venitada detaili kätte saamiseks. Vormisilikoon võimaldab valmistada keerulise pinnatekstuuriga vorme (erinevad mustrid, ornamendid, kirjad, logod jne). Silikoon on hea mittenakkuva pinnaga, seega on silikoonvormist betoondetaile lihtne kätte saada ning vormi puhastamisele kulub vähe aega. Hoolika töötamise puhul peab betooni vorm vastu sadade detailide toomise ilma probleemideta.

Küünlavormid

Vormisilikoonist on võimalik valmistada rikujuliste küünaldevorme. Seetõttu on osutunud silikoonvorm heaks valikuks käsitööküünalde valmistajatele. Küünlavormidele on üsna lihtsasti võimalik lisada logosid ja tekste (toote nime, kaubamärki, kaalu jne). Aastate jooksul oleme ka ise mitmeid silikoonist vorme teinud erinevatele küünaldele. Kogemus näitab, et vormid peavad vastu väga kaua, sest küünlad on mittenakkuvast materjalist ja neid on vormist lihtne kätte saada. See muudab käsitööküünalde tootmise lihtsaks ning on sõbralik vormide suhtes. Osade vormidega on toodetud sadu küünlaid ilma, et vorm oleks kahjustunud.

Seebivormid

Vormisilikoomiga on käsitöö huvilistel võimalik lihtsasti valmistada erikujulisi seepe. Samuti on võimalik üsna lihtsasti lisada oma seepidele peale logosid ja tekste (toote nime, kaubamärki, kaalu jne). Nagu ka küünlavormidel on seebivormide eluiga väga pikk, kuna seep on oma omadustelt mittenakkuv. Tavapärane seebivormide eluiga on üle 100 valatud seebi.

 

Vormid PUR-, epo-, akrüül- jms vaikudele

Vormisilikooni on võimalik kasutada erinevate polümeersete vaikude valamiseks. Meie

vormisilikooni abil saab valmistada nii jäikasid plastdetaile kui ka elastseid kummist detaile. Välimuse poolelt on vastavalt soovile võimalik toota nii läbipaistvaid kui ka värvitud detaile.Valmis tooted võivad olla nii funktsionaalseid kui ka lihtsalt illustratiivsed-dekoratiivsed.

Kuna vaigud on oma omadustelt üsna agressiivsed materjalid silikoonvormi suhtes, siis
on vormi eluiga piiratud. Tavaliselt saab ühe vormiga valmistada 20-50 detaili. Pikema vormi eluea jaoks on vajalik kasutada eraldusainet.

 

Vormid ehete tegemiseks

Vormisilikoon sobib hästi akrüül- ja epovaigust käsitööehete valmistamiseks. Võib kasutada ka teisi kauneid valatavaid materjale.

Vormisilikoonide pakendid on väikesed, alates ühest kilogrammist. Seega ei ole
probleemi, et peaks väikeste vormi jaoks väga suures koguses materjale ostma, mida pärast enam vaja ei lähe.

 

Vormid kipsile

Kipsdetailide valmistamiseks saab vormisilikoonist edukalt teha vorme kipsi valamiseks. Läbi silikoonvormi on võimalik kopeerida juba olemasolevaid kipsdetaile.

Head uut aastat Carbon.ee meeskonna poolt!

04.01.2018

On alanud 2018. aasta ja Carbon.ee meeskond soovib sellel puhul meie klientidele ja partneritele edukat ja innovaatilist uut aastat!

Sellel aastal tegeleme senisest märkimisväärselt suuremas mahus süsinikkiudplaatide tootmise ja müümisega.

Lisaks suuremas mahus tootmisele täiendame ka oma tootekataloogi sandwich materjalidest plaatide ja kombineeritud süsinikkiudplaatidega. Nendest saate lähemalt lugeda mõnes järgmises blogipostituses.

Meie tehnikaparki lisandub uus ja võimas tootmisseade, mis võimaldab plaate toota nii kiiremini kui ka senisest suuremate mõõtmetega.

Masinapargiga on liitumas ka uus CNC freespink, mis võimaldab komposiitdetaile senisest kiiremini välja lõigata ja seetõttu suudame ka teie tellimusi senisest suuremas mahus täita.

Soovime teile taaskord head uut aastat!

Carbon.ee meeskond

 

43 countries

09.10.2017
43 countries

 

 

 

 

We have good news :)

According to our statistics, then we have upgraded our world map.

There are 43 countrirs where we have and have been had customers.

 

 

So here is the list: 

 

Canada

USA

Ecuador

Argentina

Uruguay

South Africa

New Zealand

Australia

Indonesia

Thailand

Russia

Israel

Turkey

Greece

Bulgaria

Romanian

Albania

Belarus

Latvia

Lithuania

Estonia

Poland

Slovakia

Hungarian

Croatia

Slovenia

Czech Republic

Germany 

Switzerland

Italy

Netherlands

France

Sapin

Portuguese

Malta

England

Scotland

Ireland

Iceland

Denmark

Norway

Sweden

Finland

 

 

Silikoonvormi valmistamine ja kasutamine

28.03.2017

Selle juhendi eesmärgiks on valmistada vormisilikoonist vorm ning kasutada seda soovitud detailide valamiseks. Silikoonvormi eelisteks on lihtne valmistamine ja kõrge elastus. Silikooni külge ei nakku ka enamus valatavaid materjale, seega ei ole vaja kasutada eraldusaineid.

Vajalikud vahendid ja tööriistad:

1. Vormisilikoon

2. Kindad

3. Kaal

4. Segamisanumad (topsid)

5. Segamispulgad

6. Sile alusplaat (plast või klaas)

7. Anuma materjal(plastik, papp või plekk)

8. Savi või kuumliim

9. Lõppdetaili materjal (termoreaktiivvaik)

10. Vajadusel pigment lõppdetaili toonimiseks

Töö käik

Ühepoolse vormi puhul on tegemist põhimõtteliselt vormiga kus on sees soovitud detaili kujuline auk.

Detail peab olema sellise kujuga, et seda saaks vormist välja võtta. Silikooni eelis teiste

vormimaterjalide ees on elastsus, mis võimaldab detaili ka jõuga välja tõmmata: vorm lihtsalt

paindub ning pärast taasutub esialgne kuju.

Vormi tegemine

1. Teha anum, mille sisse valada silikoonist vorm. Selle tegemiseks on hea kasutada siledat

plastist plaati, sobiva läbimõõduga toru ning savi. Kogu protsessi juures tuleb jälgida puhtust,

kuna silikoon kopeerib väga täpselt vormitava detaili, sealhulgas ka tolmu, mustuse ja

sõrmejäljed.

 

  • Esiteks tuleb mõelda välja millise pinna peale jätta detail kandma, see on koht kust hiljem hakatakse vormi täitma, soovitatavalt peaks see olema detaili mitte nähtav ega täpsust nõudev osa, kuna selle kuju sõltub sellest kuidas valada edaspidi, (see võib jääda kergelt kumer, laineline, mullidega vms)
  • Teiseks tuleb algdetail plaadi peale kinnitada ja seda piisavalt tugevalt, et datail paigal seisaks, kuid piisavalt õrnalt, et selle hiljem kätte saaks. Kinnitamiseks võib kasutada liimi.
  • Järgmiseks tuleb algdetaili ümber teha seinad silikooni jaoks. Selle jaoks on hea kasutada näiteks plastist toru. Toru peab olema piisavalt suure läbimõõdu ja kõrgusega, et vormile tekiksid piisavalt paksud ja kõrged seinad (vähemalt 10mm igast küljest).
  • Kindlasti tuleb toru ja plaadi vahe ära tihendada et silikoon sealt välja ei voolaks. Selleks on hea kasutada savi või kuuma liimi.

 

2. Kui karp on valmis ja alg detail kinnitatud, siis tuleb hinnata ligikaudne materjali kulu vormi tegemiseks. Kuna silikooni erikaal on umbes 1g/cm3, siis saab materjali kulu teada lihtsa ruumala arvutamise valemiga. Kindasti tuleb materjali segada varuga, sest osa sellest jääb topsi seinte ja segamispulkade külge kinni.

3. Järgmiseks tuleb segada kokku vormisilikoon. Tähtis on enne silikooni kokkusegamist komponendid eraldi läbi segada. Pärast segamist valada anumasse vajalik kogus silikooni ja lisada etteantud vahekorras kõvendit. Silikooni tuleb segada piisavalt korralikult, et materjal läbi seguneks. Segamisel tekib silikooni ka õhumulle, seega tasub segada rahulike liigutustega.

4. Kui segu on valmis, siis võib asuda vormi tegemise juurde. Silikoon tuleb kallata ettevaatlikult ja võimalikult kõrgelt peene joaga vormi. Peenike juga aitab eemaldada mulle. Vormi võib täita ka 0,5-1 meetri kõrguselt. Kuna tegu on viskoose materjaliga, siis tuleb vormi täita hoolikalt ja rahulikult. Vältimaks tühimike tekkimist tuleks täitmisega alustada detaili keerukamatest kohtadest. Kui on vorm täidetud tuleb see jätta kõvenema. Olenevalt silikoonist võtab see toatemperatuuril ja õhuniiskuse 65% juures aega umbes 24 tundi.

5. Peale kõvenemist tuleb silikoon vormist välja võtta. Kui silikooni ei õnnestu anumast välja suruda, siis tuleb see katki lõigata. Seejärel tuleb algdetail ettevaatlikult vormist eemaldada. Vajadusel puhastada vormi servad kääride või noa abil sinna tekkinud narmastest ja mittevajalikest äärtest.

6. Nüüd on vorm valmis detaili valamiseks.

Detaili valamine

1. Puhastada ja üle kontrollida silikoonvorm, ning asetada see alusele. Alust on vaja selleks, et kaitsta töölauda materjali võimaliku ülevoolamise eest. Alusega saab vormi ka transportida seda painutamata ja muud moodi vormi deformeerimata.

2. Segada kokku valatav materjal. Teha varuga, sest osa sellest jääb topsi ja segamispulga külge.

3. Kallata segu vormi. Seda võiks teha samuti võimalikult peene joaga ja ettevaatlikult, et saavutada võimalikult kvaliteetne tulemus. Kasuks tuleb ka segu soojendamine, sest see vähendab viskoosust. Termoreatiivseid materjale kuumutades tuleb arvestada kõvenemiskiiruse märkimisväärse lühenemisega.


4. Peale kõvenemist võtta detail ettevaatlikult vormist välja ja vajadusel teha järeltöötlust.

Scigrip adhesive experiment

30.01.2017
Scigrip adhesive experiment

Carbon.ee team tested our new adhesive that is now available in www.carbon.ee internet shop.

Adhesives are made in UK by company named Scigrip. This name, Scigrip has a meaning. SCI= Science and Grip= holding (what adhesives must have to do). Right now Scigrip is leader company in MMA adhesives. MMA means methylmethacrylate. MMAs are always 2 component liquid that cures to solid or flexible adhesives with various times. Solidness or flexibility and curing time depends on product.

 

We made several experiments, with different materials. We bonded steel, aluminum and carbon fiber pieces. After that we tried to break these joints with our Scania crane.

We lifted different concrete blocks weight from 600kg up to 3200kg. Even with so heavy weight it was really hard to break some bondings. Its really impressive to see D35mm steel bondings to hold 2000kg weight without breaking.

 

Test pieces:

D35mm steel to D35mm steel Breaks at 3200kg

D50mm steel to D60mm steel Holds 3200kg without no problem

Aluminium strip 140mm x 30mm to Aluminium strip 140mm x 30mm by side with adhesive length about 70mm x 30mm breaks at 2000kg. But only the metal himself, not bonding.

Carbon strip to carbon strip side by side holds 2000kg. Carbon did not break and adhesive also. Only problem was with weak fasteners. They got distorted.

Steel plate to steel plate with edges area 150x10mm Holds 3200kg without any problem.

 


Robotex 2016 in Estonia

19.12.2016
Robotex 2016 in Estonia

One day, team named "Roadkill" turned to Carbon.ee and asked for a little help with carbon fiber. RoadKill had idea, that they will take part in competition named Robotex 2016. The competition took place in Tallinn University of Technology. Robots played football and everybody had a great time. At the end of the day, team named Roadkill, got quite nice results:

1) Competition 2 vs.2 they got the firts place. 

2) Competition 1 vs. 1 they got the second and third place

Carbon.ee team was happy, that they could give contribute to team named Roadkill.

You can see video here.

 

 

 

 

Product range has been grown

19.08.2016
Product range has been grown

Carbon.ee team is happy about that our product range has been grown.

Now you could buy from us:

* high quality mould making silicone (for your own moulds for candles, soap, concrete or resins.)

* epoxy resin for hand laminating or vacuum infusion process

* 400gsm diagonal carbon fiber fabric

* carbon fiber tubes

 

and soon there will be more new products.

Keep eye on it ;)

Henri Kivimägi Drift Team

18.04.2016
Henri Kivimägi Drift Team

Carbon.ee sponsors one BMW Estonian dift team that uses in this season our cabon fiber details. 

 

See more:

 

https://www.facebook.com/HenriKivimagiDrift/

https://www.instagram.com/kivimagidrift/

Article in Swiss online magazine

13.05.2015
Article in Swiss online magazine

Original link: http://www.o-mag.ch/print,645,Filling-the-gap-between-industrial-and-handicraft-production----Startup-helps-startups-and-others.htm

Startup helps startups and others

ago Ben Einborn (26), a student in Tallinn Technical University, listened to a presentation of Defendec, an Estonian startup company of smart sensors. At Defendec they had a problem, that is very common for (Estonian) startups – no one wants to manufacture individual parts or small series. But Estonian startups can´t afford to order full wagon or even more of such parts from Chinese factories. So, Einborn founded his own company for serving startups. Together with his friend, software engineer Rinaldo Olberg (26), he started a small company to produce plastic parts for startups and small tech companies, who need only few pieces.

Ben Einborn, who studied product development in Tallinn Technical University and claimed masters degree, decided to find out, if it is possible to create molds that are easy to produce and much cheaper than metal molds. Discussing it with a friend, a metallic worker and mechanical student, Siim Katkosilt (26), they found that no company in Estonia offers silicone molding proffessionally. Even countries nearby had only very few companies doing this kind of things. They only found one firm in Finland. Of course, companies like BMW or Mercedes had their own technologies to do this kind of very exact molds, but they do not share their secrets behind exact molds from soft silicone.

Do not beleave Youtube videos

At the beginning, Einborn and Olberg thought that it should be quite easy to mold different details: just put the original part into liquid silicone and wait til it is hardened. But that’s not working, at least for hardware companies which need very accurate details. It is not suitable to act as hundreds of Youtube videos suggest, how to repair a broken toy with silicone molds of materials you can buy from general engineering stores.

The first experience the three young engineers made, was that they need to do molding in a vacuum environment and use special professional silicone. Then they learned that it is very important how they fill the molds and how they break molds apart after. The most important thing to start a company was of course the market. You may order tens of thousands or even millions of individual parts from factories, but if you ask for 10 or 20 or even 100 or 1000 parts, no-one wants to fill your order at a reasonable price.

3D printing – competitor at very small amounts

There is a market for unique details manufacturing – 3D printing. Many companies in Estonia started 3D printer services to produce unique parts. But it is expensive and slow. A single detail print-out may need several hours, and if you order 10 pieces or more, it may take days or weeks to print. And the price - of course - is even higher. Silicone molds cost between 50 to 100 euros. For comparison – metal molds may cost hundreds or even thousands of times more.

It all started under the roof of industrial loft

At first, Erismet moved to an old soviet-time hangar near Ülemiste junction – the room was fitted with some 3D printers, a self-made vacuum chamber and a hand press. Einborn and Olberg started the company in august 2010 to produce small series or even single parts with silicone mold technology. There was no need of fancy office and suited officials, startup people respected the company with hand-made units and small workroom somewhere in the industrial loft.

But the first customers were actually not startups. The very first client was a logistics company who needed pedestals for barcode readers. They bought 5 to 6 pieces of them. First mold failed several times, but at last it was exact and strong. Other things asked were bodies of electronic sensors for Estonian military company and first big order came from famous Estonian shipping company Tallink. They wanted 6000 copies of a plastic detail for passenger ferry cabins and this very quickly. The Shipping company had no time to wait for metal molds. So, Einborn and Olberg mobilised all their family members and friends to do molding works with hundreds of molds. It took only eight days and Tallink was satisfied.

Another order was from a shipping company, too. They ordered parts for fixing electronic price plates to sales counters. This was one of the biggest order – 10 000 pieces - and scratched the limit of silicone molding, as you need a lot of silicone molds – about 200 to produce such an amount of parts. But it´s still cheaper than ordering metal molds and producing plastic details the traditional industrial way.

Plastic is not the limit

Einborn learned that they cannot only manufacture plastic parts with silicone molds. You also may produce soaps, concrete things or candles. One client, for isntance, asked molds for special soaps, and they did a 3-in-one mold for soap manufacturing. It is possible to do details from any materials, only restriction is that this material is not heating the silicone higher than 294 degrees celsius.

Today clients come with a CAD file of prototype and ask for 5 or 6 pieces of it physically made of plastic or other materials. The company usually prints the CAD file out with a 3D printer. With the printout they prepare a silicone mold. Therefore the mold is placed to a vacuum chamber. It is barrel with 0,5 meter diameter and special tubes for plastic and air addition. All the magic is to design pipes and cuts correctly for perfect filling the mold. Erismet designed this chamber from scratch.

The next big thing – carbon fiber

Last year Erismet moved to a larger premises to be ready for quick expansion. Because this time they are also focusing on another production – on carbon fiber plates. Marketing research showed that in Estonia and surroundings are only a few providers of carbon fiber plates or curved carbon fiber parts. Erismet engineers now have two interesting devices in the new workroom which look like giant juicers. Actually it is a carbon fiber press. All devices they have projected and done by themselves. Carbon fiber is very popular. The strong material is often needed in car and aerospace industry. Einborn keeps company secrets of new big clients, who need carbon fiber details. But some of them they can disclose.

„Drone manufacturing is very popular,“ Einborn says, „we can do drone parts and cut them out from plate. Later we can do tubes and special forms if needed.“ The plates they do vary from 450 x 450 mm to 500 x 700 mm. Carbon fiber consists of carbon fiber layers (up to 10 layers) and pressurized resin. Carbon fiber press is manual, because it´s more secure and cheaper. Carbon fiber press is the best method to produce carbon fiber parts the industrial way – all parts look exactly the same and the quality does not vary as you know for example from boat builders – when workers paint different layers by hand.

Conquer the world via e-store

Meanwhile German companies are among the purchasers of their products. Salesman Madis Kerna (26) started to sale products on company e-store Carbon.ee and they have sold to different countries on eBay as well. Even australians are very interested of carbon fiber details from Estonia. They have bought several times and are satisfied. So, why they order from Estonia? Kerna beleives that there are two main reasns: carbon fiber is cheaper and much stronger. There are some Canadian companies which say that it´s more like car industry quality. The company orders chemicals and materials from the same factories as Lamborghini and McLaren. The carbon fiber is from the same source where Airbus orders. Erismet shares room with another Estonian company – Ropeye, who produces rope fasteners for sailing yachts. They need very secure and strong parts and some tests proved, that manufactured plates of carbon fiber are strong enough for fasteners.

There is always a product. Erismet tries to fill this gap.

 

03.05.2015 | Autor Jörg Naumann

Carbon Fiber- All Patterns Explained

26.04.2015
Carbon Fiber- All Patterns Explained

You are searching good looking carbon fiber sheets or you want to make some specific details.

And then you see out there many sellers. Everyone has different patterns... Sounds familiar? Lets have a closer look.
 
1x1 Plain Pattern
1x1 Plain Pattern

1x1 Carbon Fiber Pattern

This pattern reminds math notebook. Is also called plain weave pattern. Its over-under pattern is the pretty standard pattern.  Not the strongest of weave but is solid and shouldn't let you down.  Easiest to handle without making the fibers on the ends too messed up. Other weaves fall part incredibly fast, but make up for this is some cool patterns and more strength in the direction of the weave.  It is the tightest weave.
 
 
 
2x2 Twill Pattern
2x2 Twill Pattern

2x2 Twill Weave Carbon Fiber Pattern

This pattern looks more  modern than 1x1 plain pattern. Got quite unique look. It represents the diagonals that are synchronized. Is braid over-over- under-under. More and more popular pattern that many carbon fiber factories use.  2x2 Twill is mostly used in imitations also. This pattern is elastic and it is good for use with complex shapes because its weave is looser.  
 
 
 
4 Harness-Satin Pattern
4 Harness-Satin Pattern

4 Harness-Satin Carbon Fiber Pattern

This pattern reminds bricks. It looks like wall and it has a point. These are supposedly some of the stronger structural weaves. 
4HS= 4 over 1 
 
 
 
5 Harness-Satin Pattern
5 Harness-Satin Pattern

5 Harness-Satin Carbon Fiber Pattern

Brother to 4HS.  A Harness-Satin patterns almost always has more weaves per inch than a plain or twill weave(defined as “pics”). Has a higher pic count and it will hold together a bit better than a twill weave when handled carefully. 
5HS= 5 over 1 
 
8 Harness-Satin Pattern
8 Harness-Satin Pattern

8 Harness-Satin Carbon Fiber Pattern

Relative to 5HS. Reminds long rice grains but it looks simple and awesome. It is also pretty plain to see that the weave will fall apart in your hands if not handled well. If you have very complex curves, an 8 Harness-Satin is the best choice.  
8HS= 8 over 1 
 
4x4 Twill Pattern
4x4 Twill Pattern

4x4 Twill Weave Carbon Fiber Pattern

Quite fancy pattern, but not the fanciest. Pattern reminds arrows heads or tractor traces. Is not so prevalent pattern in the carbon fiber sheet market. 4X4 twill will bend around curves better than a 2X2 twill weave.
 
Unidirectional Pattern
Unidirectional Pattern

Unidirectional Carbon Fiber Pattern

Well... This reminds a brunette girl hair. But can we say that this is a weave? Depends on viewer artistic talent. Is used in applications where almost all of the forces exerted on the object come form one axis (up and down, left and right, front and rear). 
 

These were the most common patterns in the carbon fiber world.

Different weaves can either give varying amounts of strength and looks. They distribute forces in multiple directions differently and can often change strength in the way they are laid and molded as just for a different weave. The looser the fabric, the more likely the fabric will fray at the ends and create spaces in the fabric when bent around complex curves. But a loose fabric will fit around complex curves much better than a tighter weave fabric.  


Now lest look unusual patterns.
 
Triaxial Balance Pattern
Triaxial Balance Pattern

Triaxial Balanced Carbon Fiber Pattern

With first look it reminds 2x2 Twill weave but actually its not.  The number of fiber directions from two to three, and changing the orientation of the fibers from orthogonal to 60 degrees increases the damage tolerance and also improves energy absorption. The weaving construction is ‘two over, two under’, alternating over and under the axial yarns.  Applications are for composite reinforcement in aerospace, engineering, sports equipment and automotive racing
 
Triaxial Balance
Triaxial Balance
 
Prepreg Triaxial Pattern
Prepreg Triaxial Pattern

Prepreg Triaxial Carbon Fiber Pattern

If we look closer it reminds beehive. Potential applications for this triaxial pattern include diaphragm transducers such as pressure sensors, microphones, loudspeakers, stethoscopes and electromagnetic devices such as antenna reflectors.
 

Trixtial Patterns

There are many trixtial patterns but the point it that you will get the understanding why it can be good for you. 
* Triaxial weaving is part of the traditional craft of basketry. Its use has been dated back to around 5,700 BC in Japan. 
* Triaxial weaving produces material which is structurally superior to many sorts of rectangular weaving. Since the structural elements run in three directions, the resulting fabric is much more resistant to shearing forces and doesn't easily crimp. 
* Triaxial fabrics often have good strain resistance, planar shear resistance, tear resistance, abrasion resistance and bursting resistance. 
* What applications are suitable for using triaxial techniques? 
The main selling points of triaxial weaving are: 1) Light weight; 2) Low material cost; 3) Isotropy; 4) Shear-resistance. 
* Trixtial patterns are not very common, so it is also harder to get one. 


Lets look now on bit crazier patterns.
 
1K x 3K Weave pattern
1K x 3K Weave pattern

1K x 3K Plain Weave Carbon Fiber Pattern

Unique plain weave. With a 3K warp and a 1K fill its loose weave is highly formable and wets out easily. Is is used to add selective directional reinforcement to applications without adding considerable weight.
 
A Jacquard Weave Pattern
A Jacquard Weave Pattern

A Jacquard Weave Carbon Fiber Pattern

If you have been to Estonian Song Festival then you probably have seen historic folk clothing. You can see in Estonian Song Festival the same pattern in wool skirts,  belts and men waistcoat. This pattern is actually mostly the same as the 1x1 Plain weave.
 
D Jacquard Weave Pattern
D Jacquard Weave Pattern

D Jacquard Weave Carbon Fiber Pattern

If you are producing carbon fiber violins or cellos then this pattern can be just for you.  Until you use it just for the cosmetic looks.
 
Aquarius Pattern
Aquarius Pattern

Aquarius Carbon Fiber Pattern

Well in this point we can have a question in our heads that how far can we go with patterns? This pattern is suitable for Russian carbon fiber accordion cosmetic looks.
 
Constellation Pattern
Constellation Pattern

Constellation Carbon Fiber Pattern

It looks like this pattern has  used the unidirectional carbon fiber(black squares) but not quite sure. It can be quite good pattern because it looks like it is trixtial pattern.
 
Galaxy Pattern
Galaxy Pattern

Galaxy Carbon Fiber Pattern

This pattern reminds videos that depict LSD effect. Why this pattern can be better than others? Well... here we can talk more about art and cup of teas. Its more just to cosmetic looks. 
 
Rook Pattern
Rook Pattern

Rook Carbon Fiber Pattern

The rook, named after a chess piece, reminds a chessboard depending on the angle of light you’re looking at. We can see either the chessboard or a larger diamond grid with a smaller square inside of each other. When you see the grid, it gives off a very three-dimensional appearance, as if the blocks are almost popping out of the fabric.
 
Atomic Pattern
Atomic Pattern

Atomic Carbon Fiber Pattern

The atomic pattern is really defined diamonds within diamonds within diamonds. Mostly like to see this one laminated with believing it would really pop between the differences in contrast with light shifts.
 
Grandmaster Pattern
Grandmaster Pattern

Grandmaster Carbon Fiber Pattern

From an aesthetic appearance, the Grandmaster is quite huge, but also the one that’s not exactly new or unique. The best way to describe the Grandmaster is by picturing a normal plain weave and zooming it in. Essentially, it’s a regular piece of carbon fiber with a really large weave, making for an extraordinary look. The dry fabric is fairly stiff so it will be a little harder to work with, but the effort should be worth the results.
 
Wasp Pattern
Wasp Pattern

Wasp Carbon Fiber Pattern

The Wasp pattern is like taking a mixture of twill and plain weave, and then putting a honeycomb pattern within those. The pattern comes off as almost a reptile skin which would be an interesting look for the application you’re using it on.
 
Roswell Pattern
Roswell Pattern

Roswell Carbon Fiber Pattern

At certain angles this patterns almost looks like little spaceships… or hamburgers, which fits the Roswell name well. There is a mixture of different shapes, patterns and angles, giving an extremely unique and different look that is sure to stand out amongst the crowd.
 
Labyrinth Pattern
Labyrinth Pattern

Labyrinth Carbon Fiber Pattern

The labyrinth is definitely the “funkiest” off the patterns with an almost chaotic pattern that has definition. This pattern seems to be the lightest fabric of the bunch, most likely making it the easiest to work with when conforming to curves.
 

Crazy, odd and fancy patterns.

Well actually there are much more and more patterns out there. Our imagination is the limit. But why there are so many patterns in carbon fiber world? If we look around  nowadays then we see fashion everywhere. Can we say that carbon fiber cloth manufacturers have gone crazy and are part of fop? So and so. If you start an new  carbon fiber cloth factory, then you need costumers. You will have to have: 
1) Classic patterns. (what is standard) 
2) "Something more" patterns. (which can add value) 
3) "Wow" effect patterns. (something that world has not seen before) 
Otherwise your factory will not survive.  

Mostly these crazy, odd, fancy, sexy and "Wow" effect patterns are directed to innovators. 
 

Carbon Fiber- What is K?

29.03.2015
Carbon Fiber- What is K?

Many buyers are scratching their head when they see in advertisement "3K" or "12K". What that means?

Lets have a closer look... 

 


 

About K

Have you heard about 3K and 12K topics with carbon fiber?  I think that you do. In case if you did not know then there are also 1K, 2K, 3K, 6K... To understand it we have to look deeper how carbon fiber plates are made. 

Carbon Fiber advertisement
Carbon Fiber advertisement
 
 

Fabric

Carbon fiber is frequently supplied in the form of a continuous tow wound onto a reel. The tow is a bundle of thousands of continuous individual carbon filaments held together and protected by an organic coating.

Carbon Fiber fabric
Carbon Fiber fabric
 

Carbon Fiber tows

First, let`s understand the main point. 12K means there are 12,000 filaments per "tow" and 3K means there are 3000. The tow can be conveniently unwound from the reel for use. Each carbon filament in the tow is a continuous cylinder with a diameter of 5–8 micrometers and consists almost exclusively of carbon.  

Carbon Fiber tows
Carbon Fiber tows
 
 

1K Carbon Fiber

1K carbon fiber:  Is a very rare fiber.  It is lighter than other fibers and provides a more supple ride than a larger weave. 1k fiber is top of the bill, but the case is its expensive and low modules fibers more for finishing surface and most compagnys cannot even calc the stress inside a weave. 22,568 ft/lbs, 66 g/1000m 

Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
 
 

2K Carbon Fiber

2K carbon fiber: Is the rarest carbon fiber available on the market. It is produced by no more than 2 carbon manufacturers in the  world. This gives the plate perfect stiffness, low weight, and great vertical compliance (comfort). It is also very expensive. 

Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
 
 

3K Carbon Fiber

3K carbon fiber: The most popular, most common carbon fiber. It gives to the plate classic carbon fiber look. 3K is the workhorse of carbon fiber.  It's light, relatively stiff and easy to get and make. 3K got higher elongation before failure and ultimate strength than 6K, 9K or 12K. Because 3K is a smaller bundle of fibers, thinner fabric can be woven than with 12k, or thinner tubing can be filament wound, but if the fiber is the same grade, stiffness and strength are not affected by tow size. It is used in Aviation, industrial field, architecture, sporting, recreation goods. 7,523 ft/lbs, 198 g/1000m 

Carbon.ee´s Carbon Fiber 3K sheet
Carbon.ee´s Carbon Fiber 3K sheet
 
 

6K Carbon Fiber

6K carbon fiber: It is easier to work with 6K & 9K than 12K. It wets out easier and it drapes better. It is used in Aerospace, building reinforcement, car tuning .7,523 ft/lbs, 396 g/1000m
Carbon.ee´s CNC cutted Carbon Fiber details
Carbon.ee´s CNC cutted Carbon Fiber details
 
 

12K Carbon Fiber

12K carbon fiber: Some factories might use a 12K to keep the cost down, because fabric is cheaper than the other K-s. 12K is easier to make hence you only need 1 layers in stead of 3 layers so less work too and cheaper.  Some say that they do not like 12K because its pattern looks big and robust. Generally the larger the weave, the stiffer it is, but is also heavier. It has higher tensile strength. It is not suitable for certain parts of the bicecycle.  It is used from military to industrial robotics to scientific equipment. A layer or two would probably be used in critical high-stress areas like the BB area, HT area and the chainstays. 1,862 ft/lbs, 800 g/1000m 

Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
Carbon.ee´s Carbon Fiber sheet
 
 

24K & 48K Carbon Fiber

24K & 48K carbon fiber: It is used on manufacturing of filters, heat protection, sewing of working clothes, manufacturing of soft furniture and mattresses.
Carbon.ee´s CNC cutted Carbon Fiber details
Carbon.ee´s CNC cutted Carbon Fiber details
 
 

Unidirectional Carbon Fiber

Unidirectional carbon fiber: This carbon has fibers that run the same way rather than being woven together.  Is type of carbon fiber that can be used to create a carbon bicycles. It is used also in  airplane wing spars where is needed strength and stiffness running along the lenght of the wing.

Unidirectional Carbon Fiber fabric
Unidirectional Carbon Fiber fabric
 
 

Buy Carbon Fiber fabrics from our online store

https://www.carbon.ee/en/c/carbon-fiber-fabrics

Buy Erismet™ Carbon Fiber sheets from our online store

https://www.carbon.ee/en/c/carbon-fiber

Buy Erismet™ Carbon Fiber sheets on Amazon

https://amzn.to/2OZvtUC

 

Buy Erismet™ Carbon Fiber sheets on eBay
https://www.ebay.com/usr/carbon.ee